Dogo Arjantin

Dogo Arjantin
dogo arjantin

dogo arjantin

Temel Özellikleri

Dogo Arjantin, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir köpek ırkıdır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve oyuncudur. Çocuklarla ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşır, öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. İyi bir eğitim ve sosyalleşme sürecinden geçmesi gerekir.
Dogolar sağlam karakterli, korkusuz, güçlü ve sadıktırlar. Sık tüylü jilet gibi deri, kesik kulaklar, gözleri ortaya çıkaran yüz hatları, yapılı vücudu ile herkesi hayran bırakmaya yetecek kadar popülerdir. Kısaca tanımlamak gerekirse gücü pitbull, sadıklığı kangal, zekiliği rottweiler ve sevecenliği de golden retriever gibi bir köpektir.
Dogo Arjantin dünyada kabul görmüş en yeni köpek cinsleri arasında yerini almıştır. Bu köpek Arjantin halkının ulusal gurur kaynağıdır ve onunla en az futbol ve tango kadar övünç duyarlar. Birçok köpek cinsinin aksine, Dogo’nun öyküsü çok eskiye ve bilinmezliğe dayanmaz.
Dogo Arjantin egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği küçük bir avluya ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacını karşılayabileceği bahçeli bir apartman dairesinde yaşayabilir. Bahçede kalabilir ancak dondurucu soğuklarda mutlaka kapalı bir yerde olmalıdır. Ilıman iklimleri sever.
Güçlü olan bu ırkın, kuralcı ve tutarlı bir sahip tarafından yetiştirilmesi gerekir. İlk köpek sahibi olacaklar için uygun bir seçim olmayabilir.

Neler Yapar? 

Günümüzde bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmaya yatkındır. Köpek dövüşlerinde talihsiz bir üne de kavuşmuştur. Son dönemde köpek yetiştiricilerinin özenli dikkati sayesinde, aile köpeği olarak da kullanıldığı görülebilir. Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınan ırk bu gün avcı, bekçi, polis, asker, arama ve kurtarma köpeği, iş köpeği ve aile köpeği olarak çok amaçlı kullanılmaktadır.

dogo arjantin

dogo arjantin

Kökeni

1920 yılında Arjantin’de Prof. Dr. Antonio Nores Martinez tarafından iyi bir av ve bekçi köpeği olarak geliştirilmiştir.
Cinsin mimarı Prof. Dr. Antonio Nores Martines bir genetik uzmanı ve bir av meraklısıydı. 20.yüzyıl başlarında Arjantin’de avlanmak tehlike demekti, çünkü gerek büyük kayalıklar ve çalılıklardan oluşan arazi, gerekse de puma, jaguar ve Avrupa yaban domuzu gibi vahşi hayvanlar her avı gerçek tehlikeye dönüştürüyordu. O zaman hali hazırda bulunan hiçbir köpek cinsi bu koşullarda avlanamıyor, avlandıklarında ise köpekler “av” oluyorlardı.
Antonio Martines’in ihtiyacı olan köpek; av içgüdüleri olan, uzun mesafeleri koşabilen, iyi koku alabilen, bir puma ile dövüşüp onu yenecek kadar güçlü, dövüş sırasında oluşacak yaralar yüzünden dövüşmeyi bırakmayan fakat bununla birlikte ve en dikkat edilmesi gereken nokta ise de insanlara ve başka köpeklere karşı fevri agresifliği olmayan bir köpek ırkı yaratmaktı.
Prof.Dr. Antonio Nores yeni cinsin temeli olacak Perro de Pelea (Kordoba Beyaz Dövüş Köpeği – günümüzde soyu tükenmiştir) ile işe başladı (Damızlık 30 dişi). Bu ırka 9 farklı köpek cinsi ekledi ve çok uzun bir süre sonra amacına ulaştı. Çalıştığı bütün köpekler safkandı ve batınlar sonucu doğan yavrular arasından en iyilerini seçiyordu.

1.   Bir pumayı veya yaban domuzunu yakalamak için hızlı ve cesur bir köpeğe ihtiyaçları vardı ve Antonio Nores Martines ve kardeşi Avgustin Nores Martines bunun İrlanda Kurt Tazısı olduğunu biliyordu.
2. Büyüklüğü korumak ve kaslı bir köpek için İspanyol Mastifi  kullandılar.
3. Av köpeği denince akla ilk gelen köpeği Pointer i koku alma duygusu için aldılar.
4. Bulldog’un cesareti ve sağlam yapısınıda aldılar.
5.Korkusuzluk, cesaret ve inatçılık için:  Bullterrier.
6. Cinsi büyütüp güçlendirmek için Danua,
7. Güçlü bir çene için Dogue de Bordeaux dışında başka bir cins alınamazdı.
8. Av sırasında kolay görülebilmesi için beyaz rek lazımdı ve Pirenei Dağ Köpeği kullanıldı.
9. Sağlam bir psikoloji ve insana yakınlık içinde Boxer tercih edildi.

Artık yeni bir ırk doğmuştu.

Ve 1956 yılında Prof. Dr. Antonio Nores Martines trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Kardeşi Avgustin bu ırkın tanınması için gittiği her yere bu köpeği götürdü ve üretilmesini sağladı. Onların bu başarıları sonucundada Dogo Argentino doğdu.

İsmi farklı farklı (Dogo Arjantin, Arjantin Dogosu, Dogo Argentina, Dogo Arjantino) söylensede o şu an bu yüzyılın en popüler köpekleri arasındadır.

Dr. Antonio Nores Martinez uzun yıllar ırkın saf bir ırk olarak tanınması ve saf özellikler kazanması için çalışmalar yapmıştır. Irk ilk kez 1973 yılında FCI (Federation Cynologique Internationale) tarafından saf ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.

İlk kez 1978 yılında Avusturya’ya getirilerek Avrupa’da tanınan ırkın yetiştirilme amacı başlangıçta güçlü ve dayanıklı avcı bir ırk yaratmaktı. Ancak sonraları yetiştirme amacı saptırılmış ve ırk dövüş köpeği olarak kısa sürede popülarite kazanmıştır. Bu gün artık pek çok ülkede, dövüşler ve dövüşçü ırkların yetiştirilmesi yasaklanmıştır. İngiltere’de de 1991 yılından sonra Fila Brazileiro, Japanese Tosa, American Pit Bull Terrier gibi Dogo Argentino ırkı da kötü ünü nedeniyle yasaklanan ırklar arasında yer almıştır. Irkın pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesine, agresifliginin baskılanmış olması, itaat eğitimi almış olması, mikroçip veya kulak dövmesi uygulanmış olması gibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.

Genel Özellikler:

Familya: Mastiff
Diğer Adları: Dogo Argentino, Argentinian Mastiff, Argentine Dogo
Irk boyutu         :Büyük
Yükseklik (Erkekte)   :62-68 cm
Yükseklik (Dişide)      :60-65 cm
Kilo (Erkekte)      :45 Kg
Kilo (Dişide)         :36 Kg
Tüy Uzunluğu      :Kısa tüylü
Tüy Yapısı         : Düz, tek tabakalı, parlak ve ipeksi
Fırçalanma İhtiyacı   :Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo      :Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulanabilir veya banyo yaptırılabilir.
Tüy Dökümü      :Orta derecede tüy döker.
Taşıdığı Renkler      :Beyaz
Kişilik            :Dominant, Zeki, Oyuncu, Korkusuz, Cesur, Ailesine Sadık
Kötü Huyları         :Uyarıldığında saldırganlaşabilir.
Yetenekli Olduğu Görevler:Bekçilik, Avcılık, Koruma, Arama ve Kurtarma, Polis, Asker ve İş köpeği
Yaşadığı iklim      :Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı   :Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar:Sağırlık, Deri problemleri, Kalça çıkığı görülebilmekle birlikte genel olarak sağlıklı bir ırktır.
Yaşam Süresi      :11-13 yıl

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ