Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Öncelikle yazımıza başlamadan kediler hakkında bazı bilgiler vermekte yarar görüyorum. Kediler iç güdüsel olarak idrar ve dışkılarını kum veya toprağa yaparlar. Bu davranış sonradan kazanılan değil anne karnında aldığı içgüdüsel bir davranıştır. Bu davranışın temelinde düşmanlar tarafından kokularının izinin sürülmesine engel olmaktadır. Bu sayede düşmanları izini süremiyor ve hayata tutunmaya devam ediyor. Evimize alıp besleyeceğimiz kedilerde bu içgüdü var olduğu için aslında diğer hayvanlara nazaran kedilere tuvalet eğitimi verilmesi gayet kolaylaşıyor.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Peki Kedime Tuvalet Eğitimini Nasıl Vereceğim?

Maddeler halinde ifade etmeye çalışayım.

  • Eğer ki yavru kediniz eğitimli bir annenin yanında doğduysa zaten annesi göstereceği için eğitimi annesi verecektir, size sadece kum almak düşer.
  • Eğer ki yavru kedinizi petshopdan aldıysanız öncelikle kum ve kabını almalısınız.
  • Kum ve kabının nerede olduğunu alıştırmak için arasıra kuma götürüp patilerini sürtmeniz yeterli olacaktır.
  • Kediler tuvaletlerini yaparken mahremiyete önem verdiklerinden kumu evin tenha bir yere yerleştirmenizde fayda vardır.
  • Kediler illa ki kum tuvaletlerini yapacak diye birşey yok eğer ki daha çok zaman ve ilgi verirseniz klozet veya tuvaletlere de alıştırılabilir.
  • Yeni doğan yavrular genelde süt emdikten sonra dışkı ve idrarlarını yapmak istekler, bu durumdan faydalanarak kedinizi mamadan sonra kum a götürmelisiniz.
  • Anne kediler yavrularını besledikten sonra yavruların genital bölgesini yalarlar biz bu durumu annesiz kediler için kum’ a götürüp kedinize ıslak pamukla genital organlarına masaj yaparak tuvaletini yapması için uyarmış olursunuz bu sayede onun bu davranışı daha kolay algılamasını sağlarsınız.

Kedim tuvaletini kuma yapmamaya başladıysa?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ